Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności
Zdjęcie w tle
Kobieta stoi przy urządzeniu w laboratorium.

Ekotechnologie i bioprocesy

Tytuł zawodowy

inżynier

Stopień studiów

I

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

7

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
fizyka
chemia
chemia
biologia
biologia
dyplom zawodowy
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311103 technik analityk
311603 technik technologii chemicznej
325511 technik ochrony środowiska

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Ekotechnologie i bioprocesy to jedyny w Polsce interdyscyplinarny kierunek studiów oparty na ścisłej współpracy z przemysłem, który łączy zagadnienia z zakresu biotechnologii przemysłowej, inżynierii środowiska, gospodarki obiegu zamkniętego oraz ekoprojektowania. Powstał z myślą o osobach, które interesują się rozwiązaniami proekologicznymi, zielonymi technologiami, ochroną planety i klimatu, bioenergetyką oraz zrównoważonym rozwojem. Studenci projektują oraz rozwijają linie technologiczne, a także uczą się, w jaki sposób wykorzystywać mikroorganizmy dla potrzeb ochrony środowiska naturalnego. Nabywają także bezcenne w dobie „zero waste” umiejętności z zakresu zagospodarowania odpadów, technologii biotransformacji oraz poznają innowacyjne sposoby wykorzystania odnawialnych źródeł energii. 

    Studia, a także praktyki przemysłowe pozwalają im na uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do kształtowania strategii procesów przetwarzania odnawialnych zasobów naturalnych, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Studenci zdobywają także wiedzę z zakresu projektowania nowych wyrobów przemysłowych, żywności funkcjonalnej, energii oraz biopaliw. Znają również aspekty prawne i środowiskowe, które wykorzystują w praktyce. Dzięki ścisłej współpracy z firmami mają możliwość odwiedzić nowoczesne zakłady przemysłowe, realizujące założenia gospodarki cyrkularnej. Zaawansowana wiedza w połączeniu z praktyką sprawia, że absolwenci tego kierunku stają się wysoko wykwalifikowanymi inżynierami i cenionymi ekspertami na rynku pracy.

    Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj

     

    Opinie absolwentów

    Studiowanie na kierunku ekotechnologie i bioprocesy daje możliwość poznania wielu dziedzin nauki i sektorów gospodarki - od mikrobiologii i biotechnologii przemysłowej, przez odnawialne źródła energii po recykling materiałów i odpadów. To dobry wybór dla osób zainteresowanych zrównoważonym rozwojem i gospodarką cyrkularną. 

    Zdjęcie portretowe studenta.
    Marcin Sypka, doktorant w PŁ

    Kompetencje, które zyskasz

    Biotechnologia
    Inżynieria środowiska
    Ochrona środowiska
    Ekotechnologia
    Bioprocesy

    O Tobie

    Ekotechnologie i bioprocesy to idealny kierunek dla tych, którzy wciąż szukają nowych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska!

    Studia umożliwiają zdobycie kompetencji, które umożliwiają zaangażowanie się w budowanie innowacyjnej gospodarki. Program skupia się na edukacji opartej o nowoczesne technologie i metody kształcenia, takie jak Case Study czy Problem Based Learning. Podczas studiów zdobędziesz nie tylko szeroką wiedzę z zakresu biologii i chemii, ale także poznasz metody autoprezentacji oraz sposoby na prowadzenie działalności naukowej "w sieci", które przydadzą Ci się nie tylko w laboratorium, ale także pomogą Ci rozwinąć umiejętności interpersonalne. Dowiesz się także, jak pozyskiwać oraz zarządzać funduszami krajowymi i europejskimi. 

    Kierunek ekotechnologie i bioprocesy to także szansa, abyś już na etapie studiów rozpoczął pracę w zawodzie. Praktyki i staże u partnerów przemysłowych pozwolą Ci zbudować dobre relacje z przyszłymi pracodawcami i poznać rynek od wewnątrz. Będziesz miał możliwość odbycia praktyk nie tylko w renomowanych ośrodkach naukowych i przemysłowych w kraju, ale także za granicą, m.in. we Włoszech, na Litwie czy w Niemczech. Dodatkowym atutem są działające na Politechnice Łódzkiej koła naukowe “Ferment” oraz “Biomass”. To koła zainteresowań dla wszystkich chętnych studentów, którzy zapał do pracy w laboratorium mają we krwi. Otworzą one przed Tobą możliwość pracy nad autorskimi projektami, prowadzenia badań w mobilnych laboratoriach, a także organizacji wydarzeń promujących prowadzone badania.

    Praktyki

    Praca po studiach

    • przedsiębiorstwa produkcyjne wykorzystujące odnawialne zasoby naturalne,
    • firmy zajmujące się recyklingiem i odzyskiem energii,
    • sektory produkcyjne, magazynowe, transportowe i dystrybucyjne bioproduktów,
    • zakłady konsultingowe zajmujące się projektowaniem i rozwojem technologii oraz wdrażaniem rozwiązań przyjaznych planecie,
    • jednostki naukowo-badawcze oraz laboratoria branżowe związane z biotechnologią oraz biogospodarką,
    • administracja państwowa i samorządowa oraz organizacje pozarządowe,
    • własna działalność gospodarcza.