Studiowanie na kierunku ekotechnologie i bioprocesy daje możliwość poznania wielu dziedzin nauki i sektorów gospodarki - od mikrobiologii i biotechnologii przemysłowej, przez odnawialne źródła energii po recykling materiałów i odpadów. To dobry wybór dla osób zainteresowanych zrównoważonym rozwojem i gospodarką cyrkularną.
Ekotechnologie i bioprocesy
Tytuł zawodowy
Stopień studiów
Tryb studiów
Liczba semestrów
Język wykładowy
Nabór
Przedmioty obowiązkowe
Przedmioty dodatkowe
Dyplom zawodowy
Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika
O kierunku
Ekotechnologie i bioprocesy to jedyny w Polsce interdyscyplinarny kierunek studiów oparty na ścisłej współpracy z przemysłem, który łączy zagadnienia z zakresu biotechnologii przemysłowej, inżynierii środowiska, gospodarki obiegu zamkniętego oraz ekoprojektowania. Powstał z myślą o osobach, które interesują się rozwiązaniami proekologicznymi, zielonymi technologiami, ochroną planety i klimatu, bioenergetyką oraz zrównoważonym rozwojem. Studenci projektują oraz rozwijają linie technologiczne, a także uczą się, w jaki sposób wykorzystywać mikroorganizmy dla potrzeb ochrony środowiska naturalnego. Nabywają także bezcenne w dobie „zero waste” umiejętności z zakresu zagospodarowania odpadów, technologii biotransformacji oraz poznają innowacyjne sposoby wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Studia, a także praktyki przemysłowe pozwalają im na uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do kształtowania strategii procesów przetwarzania odnawialnych zasobów naturalnych, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Studenci zdobywają także wiedzę z zakresu projektowania nowych wyrobów przemysłowych, żywności funkcjonalnej, energii oraz biopaliw. Znają również aspekty prawne i środowiskowe, które wykorzystują w praktyce. Dzięki ścisłej współpracy z firmami mają możliwość odwiedzić nowoczesne zakłady przemysłowe, realizujące założenia gospodarki cyrkularnej. Zaawansowana wiedza w połączeniu z praktyką sprawia, że absolwenci tego kierunku stają się wysoko wykwalifikowanymi inżynierami i cenionymi ekspertami na rynku pracy.
Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj.
Opinie absolwentów
Kompetencje, które zyskasz
O Tobie
Ekotechnologie i bioprocesy to idealny kierunek dla tych, którzy wciąż szukają nowych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska!
Studia umożliwiają zdobycie kompetencji, które umożliwiają zaangażowanie się w budowanie innowacyjnej gospodarki. Program skupia się na edukacji opartej o nowoczesne technologie i metody kształcenia, takie jak Case Study czy Problem Based Learning. Podczas studiów zdobędziesz nie tylko szeroką wiedzę z zakresu biologii i chemii, ale także poznasz metody autoprezentacji oraz sposoby na prowadzenie działalności naukowej "w sieci", które przydadzą Ci się nie tylko w laboratorium, ale także pomogą Ci rozwinąć umiejętności interpersonalne. Dowiesz się także, jak pozyskiwać oraz zarządzać funduszami krajowymi i europejskimi.
Kierunek ekotechnologie i bioprocesy to także szansa, abyś już na etapie studiów rozpoczął pracę w zawodzie. Praktyki i staże u partnerów przemysłowych pozwolą Ci zbudować dobre relacje z przyszłymi pracodawcami i poznać rynek od wewnątrz. Będziesz miał możliwość odbycia praktyk nie tylko w renomowanych ośrodkach naukowych i przemysłowych w kraju, ale także za granicą, m.in. we Włoszech, na Litwie czy w Niemczech. Dodatkowym atutem są działające na Politechnice Łódzkiej koła naukowe “Ferment” oraz “Biomass”. To koła zainteresowań dla wszystkich chętnych studentów, którzy zapał do pracy w laboratorium mają we krwi. Otworzą one przed Tobą możliwość pracy nad autorskimi projektami, prowadzenia badań w mobilnych laboratoriach, a także organizacji wydarzeń promujących prowadzone badania.
Praktyki
Praca po studiach
- przedsiębiorstwa produkcyjne wykorzystujące odnawialne zasoby naturalne,
- firmy zajmujące się recyklingiem i odzyskiem energii,
- sektory produkcyjne, magazynowe, transportowe i dystrybucyjne bioproduktów,
- zakłady konsultingowe zajmujące się projektowaniem i rozwojem technologii oraz wdrażaniem rozwiązań przyjaznych planecie,
- jednostki naukowo-badawcze oraz laboratoria branżowe związane z biotechnologią oraz biogospodarką,
- administracja państwowa i samorządowa oraz organizacje pozarządowe,
- własna działalność gospodarcza.