Przejdź do treści

Wsparcie studentów

Akademickie Centrum Zaufania

Zabytkowe budynki na kampusie PŁ.

Czy wiesz, że jako jedna z pierwszych wyższych szkół technicznych w Polsce Politechnika Łódzka powołała odrębną jednostkę - Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych? Ta jednostka dba o poprawę dostępności szkolnictwa wyższego w PŁ, wsparcie zmian organizacyjnych oraz podnoszenie kompetencji kadry. Politechnika Łódzka jest uczelnią przyjazną i otwartą na osoby z niepełnosprawnością.

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych oferuje:

  •  Stypendia dla studentów z orzeczeniami o niepełnosprawności;
  •  możliwość dostosowania zajęć do indywidualnych potrzeb wynikających ze stanu zdrowia fizycznego lub psychicznego;
  •  dostosowanie formy zaliczeń do szczególnych potrzeb edukacyjnych (w tym indywidualne zajęcia i lektoraty);
  •  wsparcie konsultantów edukacyjnych;
  •  wskazówki dydaktyczne dla wykładowców, którzy prowadzą zajęcia, na które uczęszczasz;
  •  wypożyczenie sprzętu cyfrowego i elektronicznego wspomagającego edukację osób z niepełnosprawnością ruchu, słuchu i wzroku; 
  •  pomoc tłumacza języka migowego i urządzeń tłumaczących;
  •  transport dla osób z ograniczoną mobilnością (np. na wózkach), pomoc asystentów transportowych;
  •  pomoc asystentów dydaktycznych;
  •  specjalistyczne zajęcia wychowania fizycznego;
  •  wsparcie psychologiczne w kryzysie oraz doradztwo edukacyjne;
  •  warsztaty rozwijające samoświadomość, procesy uczenia się, rozwój społeczny i intelektualny, podejmowanie decyzji;
  •  konsultacje w zakresie uzależnień.
     

Jeśli...

  •  masz niepełnosprawność fizyczną, sensoryczną lub poznawczą, 
  •  chorobę przewlekłą, 
  •  przejściowe kłopoty zdrowotne na skutek np. wypadku, 
  •  trudności psychologiczne, zaburzenia psychiczne, 
  •  jesteś osobą neuronietypową, 
  •  napotykasz trudności w nauce,

 

... odwiedź nas! 

Przyjdź, wejdź na www.bon.p.lodz.pl lub zadzwoń do nas, aby uzyskać wsparcie i dalsze wskazówki oraz informacje o dostępnych, konkretnych formach pomocy.

 

Kontakt

Zapraszamy do Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ wszystkie osoby, które mają wątpliwości, czy poradzą sobie na studiach lub potrzebują pomocy ze względu na swój stan zdrowia. Wszystkie formy wsparcia są całkowicie bezpłatne.


Biuro Projektu Dostępna Politechnika Łódzka
Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych
Politechnika Łódzka
Stefana Żeromskiego 116, 90-924 Łódź
Budynek A30 (Kampus A)
 

telefon: 42 631 28 87
e-mail: dostepnosc@info.p.lodz.pl
storna internetowa: http://bon.p.lodz.pl/
informator: https://issuu.com/dzialpromocji/docs/bon_informator

Stypendium Rektora

Uczniowie podczas wręczenia nagród na konkursie z okazji dnia otwartego PŁ.

 

O stypendium rektora dla studentów w Politechnice Łódzkiej może ubiegać się student będący na minimum drugim roku studiów pierwszego stopnia lub minimum pierwszego semestru studiów drugiego stopnia.

Stypendium rektora dla studentów może otrzymywać student, który uzyskał w poprzednim roku akademickim wyróżniające wyniki w nauce, posiada osiągnięcia naukowe lub artystyczne lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

Wykaz punktowanych osiągnięć zawiera właściwy załącznik nr 1 do Regulaminu Świadczeń dla Studentów Politechniki Łódzkiej.

 

Stypendia przyznawane są maksymalnie 10% najlepszych studentów danego kierunku, którzy otrzymali największą liczbę punktów w swojej grupie rankingowej nie mniejszą jednak od progu punktowego ustalonego w oddzielnym Komunikacie prorektora ds. studenckich ws. wysokości poszczególnych rodzajów świadczeń.

Stypendium przyznawane jest na rok akademicki.

Wnioski o stypendium rektora należy wydrukować za pośrednictwem webdziekanatu oraz złożyć w Sekcji Obsługi Świadczeń (zwanej dalej SOŚ).

Więcej informacji o stypendium

Wsparcie finansowe

Studenci rozmawiają przy stole.

 

W szczególnych przypadkach studenci mogą ubiegać się o wsparcie finansowe. 

  1. Zapomoga

    Zapomoga na studiach jest wsparciem finansowym, przyznawanym wnioskującym osobom w sytuacjach losowych (np. ciężka choroba, utrata pracy przez rodziców, urodzenie dziecka). O jej przyznaniu decyduje komisja stypendialna.

    Wnioski o zapomogę należy składać do 6 m-cy od zaistnienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie zapomogi bezpośrednio w SOŚ, Żeromskiego 116, Budynek A33, klatka E, IV piętro.

    Więcej informacji oraz kontakt

  2. Stypendium socjalne 

    Stypendium socjalne może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, którego miesięczny dochód netto na jedną osobę w rodzinie nie przekracza kwoty podanej w oddzielnym Komunikacie ws. wysokości poszczególnych rodzajów świadczeń uzgodnionym z Samorządem Studenckim i Samorządem Doktorantów.

    Studenci mogą składać wnioski o stypendia socjalne, stypendia dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogi przez cały rok akademicki wówczas stypendia wypłacane są od miesiąca, w którym wpłynął wniosek (dla wniosków złożonych przed danym rokiem akademickim stypendia przysługują od października).

    Wnioski o pomoc materialną należy generować są za pośrednictwem webdziekanatu i dostarczyć w wyznaczonych terminach i miejscach zgodnie z procedurami opisanymi w Komunikacie w sprawie trybów, form i terminów składania wniosków o pomoc materialną dla studentów.

    Więcej informacji oraz kontakt.

  3. Stypendium dla osób niepełnosprawnych 

    Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymywać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu.

    Wnioski wygenerowane i wydrukowane z webdziekanatu wraz załącznikami należy składać w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych w wyznaczonych godzinach-Budynek A30. 

    Więcej informacji oraz kontakt: 

Tutoring

Studenci rozmawiają przy stole.

 

Doświadczenia tutorów Politechniki Łódzkiej pozwoliły na wypracowanie w PŁ modelu tutoringu, praktykowanego w trzech odsłonach:

Pastoral tutoring (tutoring personalny)
zapewnia wsparcie przede wszystkim nowoprzyjętym adeptom uczelni, ale nie tylko; wspomaga ich zaklimatyzowanie się na uczelni, stanie się aktywnym, zintegrowanym członkiem społeczności akademickiej, utrzymanie bądź zwiększenie dobrostanu oraz rozwój pozaakademickich zainteresowań. W roku akademickim 2022/2023 w Politechnice Łódzkiej pilotażową opieką objęto studentów IFE (I rok, I stopień). W kolejnych latach będziemy rozszerzać działalność na inne kierunki.

Tutoring for talented (tutoring dla uzdolnionych)
stwarza możliwość skorzystania z profesjonalnej ścieżki rozwoju naukowego i zawodowego pod okiem opiekuna naukowego, który wspiera studenta w pracy i ułatwia mu poszerzanie wiedzy; zakłada realizację Indywidualnego Programu Studiów

Peer tutoring (tutoring rówieśniczy)
wykorzystuje potencjał naukowo-badawczy studentów naszej Uczelni oraz służy uwypukleniu owocnej współpracy studenckiej; jest to również strategia nauczania, w której studenci udzielają pomocy swoim rówieśnikom lub studentom niższych lat, mającym trudności w nauce.

Koordynatorzy ds. tutoringu w PŁ:

mgr Marzena Stawicka marzena.stawicka@p.lodz.pl , Centrum Językowe PŁ

dr Damian Langner damian.langner@p.lodz.pl , Centrum Kształcenia PŁ.