Matematyka przenika wyobraźnię i ułatwia codzienne życie. O tym, jak wygląda praca w największej skandynawskiej instytucji finansowej, opowiada Łukasz Wiśniewski, absolwent matematyki stosowanej na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej, Senior RPA Developer w firmie Nordea Bank Abp.
Matematyka stosowana to kierunek, który uczy wykorzystywać matematykę w rozwiązaniach z różnych gałęzi przemysłu. Jakich umiejętności nabywają studenci tego kierunku?
Odpowiem słowami, które usłyszałem od profesora podczas jednych z pierwszych zajęć na studiach: „Matematyka uczy myśleć”. Rzeczywiście, studia na matematyce stosowanej pozwalają nabyć szereg bardzo istotnych kompetencji. Studenci tego kierunku nabywają umiejętności analizy, rozwiązywania problemów i logicznego myślenia, przydatnych właściwie na każdej ścieżce zawodowej. Razem ze mną pracuje jeszcze kilka osób, które również kończyły ten kierunek i mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że absolwenci kierunku matematyka stosowana w krótkim czasie osiągają poziom doświadczonego Developera. To znaczy, że potrafią błyskawicznie dostosować się do warunków i wymogów wykonywanej pracy.
Pracuje Pan w Nordea Bank Abp – firmie należącej do największej skandynawskiej instytucji finansowej. Czym zajmuje się Pan na stanowisku Senior RPA Developera?
Pracuję w Centrum Operacyjnym w Łodzi, a moje obowiązki polegają na robotyzacji i automatyzacji wewnętrznych procesów biznesowych. Innymi słowy pracujemy nad udoskonalaniem algorytmu, który odwzorowuje czynności wykonywane przez pracownika. Weźmy dla przykładu proces, który polega na otworzeniu lokaty na koncie bankowym naszego klienta. Pracownik banku musi wykonać cały szereg czynności, takich jak: weryfikacja, czy danemu klientowi bank może założyć lokatę, wprowadzenie niezbędnych danych do systemów firmy, itp. Nasz robot wykonuje dokładnie te same czynności, działa praktycznie w skali 1:1, lecz w znacznie krótszym czasie.
Takie usprawnienia wydają się przydatne w wielu obszarach działalności banku. Jakie jeszcze projekty Pan koordynuje?
Podobne usprawnienia wprowadzam w innych dziedzinach kontaktu klient-bank. Na przykład klient za pomocą aplikacji mobilnej wysyła prośbę o otworzenie konta, robot wykonuje wszystkie niezbędne kroki w systemach bankowych, a następnie wysyła informację zwrotną do klienta o zakończeniu operacji. Cała procedura trwa zaledwie 15 min! Tworzę także mapy do różnych aplikacji firmowych, czyli dosłownie uczę robota, jak ma korzystać ze wszystkich funkcji, dostępnych w aplikacji, jaką obsługuje. Jako Senior RPA Developer pełnię także rolę wsparcia dla innych Developerów, koordynuję projekty oraz pracuję nad poprawą jakości naszych algorytmów.
Na Pana stanowisku potrzebna jest wiedza nie tylko z matematyki. Jakie jeszcze dziedziny wykorzystuje Pan w swojej pracy?
Tworzenie skomplikowanych zdań logicznych to mój chleb powszedni. Symbolizują one decyzje, jakie robot podejmuje podczas wykonywania swojej pracy. Jedna pomyłka może mieć katastrofalne skutki, takie jak np. otworzenie produktu bankowego innemu klientowi. Bardzo przydatne są oczywiście umiejętności czysto programistyczne w zakresie podstawowym, które są niezbędne przy tworzeniu algorytmu. Kierunek matematyka stosowana dostarcza również wiedzy na tej płaszczyźnie – uczy kodowania w programie Maple. Bardzo pomogło mi to na starcie i miało istotny wpływ na moją karierę zawodową. Gdy widzę, że robot wykonuje to, o co go poprosiłem, a klienci banku i koledzy z innych działów odczuwają wsparcie w codziennych zadaniach, to uśmiech sam pojawia się na mojej twarzy.
W czasie wolnym chętnie poświęca się Pan motoryzacji. Czy to dla Pana inna forma robotyki?
Tak, można powiedzieć, że robotyka przenika moje życie. W pracy moje kreacje są widoczne tylko na ekranie komputera, natomiast w motoryzacji efekt pracy inżynierów jest bardziej namacalny, widoczny dla wszystkich. Dla mnie to odskocznia od wirtualnego świata. Mam jeszcze jedną taką odskocznię – to kick boxing, który trenuje od wielu lat. Treningi charakteryzują się sporym wysiłkiem wydolnościowym, co przekłada się na nasze zdrowie, kondycje i dobre samopoczucie. Inną zaletą jest większa pewność siebie w sytuacjach codziennych jak i tych niebezpiecznych, które mogą przytrafić się każdemu z nas. Ten sport inspiruje mnie do wprowadzania odważnych rozwiązań, które zmieniają codzienność pracowników i klientów Nordei.
Rozmawiała: dr Aleksandra Pawlik
Grafika: Filip Podgorski
Zdjęcia: Łukasz Wiśniewski i firma Nordea
Nordea w Polsce wchodzi w skład Grupy Nordea, największej skandynawskiej instytucji finansowej, zatrudniającej prawie 30 000 osób na całym świecie i 4700 w Polsce. Eksperci Nordea pracują nad kompleksowymi rozwiązaniami w zakresie rozwoju platform i systemów informatycznych, jak również dostarczają zaawansowane usługi finansowe.