Od rana efektywna praca, po południu rozmowy ze znajomymi na drugim końcu świata, a potem miły wieczór przy serialu na platformie VOD. Brzmi znajomo? To jeszcze jeden dowód na to, że sieci światłowodowe stają się nieodzowne w codziennym życiu. Wie to doskonale Maciej Szumacher, który ukończył elektronikę i telekomunikację w języku angielskim i polskim na PŁ. Dziś rozwija swoje umiejętności, pracując u producenta sieci światłowodowych na rynkach europejskich – w firmie Corning Optical Communications Polska Sp. z o.o. Opowiada o wyzwaniach w dziedzinie technologii światłowodowej i o tym, dlaczego już wkrótce funkcjonowanie bez niej może okazać się niemożliwe.
Studiował Pan elektronikę i telekomunikację. Czego uczył się Pan na studiach i jak ocenia Pan przydatność tej wiedzy w obecnie wykonywanej pracy?
Uważam, że ten kierunek powinien znaleźć się w TOP10 studiów na czasie ze względu na wszechstronną wiedzę, jaką pozwala zyskać, a także możliwości rozwoju po studiach. Na pierwszym roku podstawę stanowiła nauka matematyki i fizyki. Później skupialiśmy się na tematach stricte związanych z elektroniką, tj. na przykład na budowie układów elektronicznych, zasadach działania półprzewodników, układach cyfrowych, sieciach telekomunikacyjnych. Dla mnie szczególnie ważne były zajęcia z optoelektroniki i sieci światłowodowych, które są podstawą technicznej części mojej pracy zawodowej. Szczególnie cenię studia na IFE. To jednostka międzywydziałowa, która umożliwia interakcję studentów nie tylko z różnych kierunków, ale także krajów i kultur. Nauka w takim środowisku to świetne przygotowanie do pracy zawodowej.
Sieci światłowodowe stają się coraz bardziej popularne w naszych domach, a fabryka Corning dostarcza je do największych firm telekomunikacyjnych w Europie. Na jakie zapotrzebowanie odpowiada firma w Strykowie?
Myślę, że nie będzie przesadą, jeśli powiem, że sieci światłowodowe niedługo będą potrzebne nam do życia nie mniej niż chleb czy woda. To dzięki takim sieciom możemy w dzień efektywnie pracować, po południu komunikować się ze znajomymi na drugim końcu świata, a wieczorem obejrzeć serial na platformie VOD. W firmie Corning przygotowujemy rozwiązania z obszaru pasywnej części sieci światłowodowych, tzn. wszelkiego rodzaju elementy infrastruktury i okablowania światłowodowego. Firma Corning rozwija się razem z rynkiem, który stale zwiększa swoje wymagania co do gęstości i liczby połączeń światłowodowych w swoich Data Center. To są złożone projekty, w których kluczowe jest zapewnienie dostaw produktów bez opóźnień i problemów jakościowych. Stąd zatrudniający blisko 3000 osób i stale rozwijający się zakład Corning w Strykowie, w samym środku Europy, jest tak ważny w czasach zakłóceń w łańcuchach dostaw, gwarantuje, że produkty dojadą do naszych Europejskich klientów na czas i w idealnym stanie.
Pracuje Pan na stanowisku Hyper Scale Data Center Program Manager EMEA, na którym umiejętności inżynierskie łączą się z zarządzaniem. Czym dokładnie się Pan zajmuje?
Zajmuję się szeroko pojętym wsparciem klientów z obszaru Hyperscale Data Center w rejonie EMEA (Europe, Middle East, Africa). Nadzoruję i zarządzam zamówieniami, prowadzę szkolenia z instalacji produktów firmy Corning, współpracuję z klientem nad tworzeniem nowych rozwiązań światłowodowych. Tak naprawdę moim zadaniem jest zrobić wszystko, żeby współpraca firmy z Europejskimi Data Center przebiegała jak najlepiej.
Jak wyglądała droga do pracy na aktualnym stanowisku? I co chciałby Pan powiedzieć obecnym studentom Politechniki Łódzkiej?
Tak naprawdę pracowałem na podobnych stanowiskach, związanych z moim wykształceniem, już od drugiego roku studiów. W obecnej firmie zacząłem pracę od stanowiska inżyniera R&D, gdzie zajmowałem się opracowywaniem i wdrażaniem nowych produktów światłowodowych. Później rozpocząłem pracę jako inżynier wsparcia technicznego i zdobywałem doświadczenie w pracy bezpośrednio z klientem.
Jeżeli mogę coś doradzić kandydatom na studia i obecnym studentom Politechniki, to chciałbym powiedzieć, że warto korzystać z możliwości odbywania staży podczas studiów. Mój staż w Corning pokazał mi realia pracy w dużej międzynarodowej firmie, miałem możliwość aktywnego uczestnictwa w różnego rodzaju projektach technicznych. To są doświadczenia, które pozwalają świetnie wykorzystać wiedzę zdobytą podczas zajęć na Politechnice Łódzkiej.
Rozmawiała: dr Aleksandra Pawlik
Grafika: Filip Podgórski
Zdjęcia: firma Corning Optical Communications Polska Sp. z o.o.
Jesteśmy światowym liderem rozwiązań optycznych dla przemysłu. Co robimy w Polsce? Rewolucjonizujemy komunikację! Projektujemy i produkujemy kable światłowodowe, a już niebawem także włókno światłowodowe. Dowiedz się więcej na www.corning.com.