Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Chemiczny
Zdjęcie w tle
Studenci w fartuchach prowadzą eksperymenty chemiczne.

Chemia

Tytuł zawodowy

inżynier

Stopień studiów

I

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

7

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
fizyka
chemia
chemia
dyplom zawodowy
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311103 technik analityk
311603 technik technologii chemicznej
325511 technik ochrony środowiska i melioracji

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Chemia to nauka nie tylko teoretyczna, ale przede wszystkim eksperymentalna. Na tym kierunku studenci, po zdobyciu podstaw chemii, technologii chemicznej i ochrony środowiska, zajmują się badaniem składu i właściwości substancji chemicznych, opracowywaniem nowych metod ich syntezy oraz zastosowań zaawansowanych metod pomiarowych. To kierunek zarówno dla tych, którzy lubią pracę w laboratoriach, jak i tych, którzy chętnie pracują przy komputerze - studiując kierunek chemia, można się rozwijać w nowoczesnych metodach chemii teoretycznej, przeprowadzać procesy chemiczne lub rozwijać się w matematycznych metodach opracowywania wyników. Program realizowany na kierunku chemia kształtuje umiejętności wykorzystywania nowoczesnych metod identyfikacji związków chemicznych, interpretacji zjawisk oraz stosowania metod obliczeniowych do badania związków chemicznych. Podczas zajęć z przedmiotów ścisłych nauczysz się analitycznego myślenia i przeprowadzisz zaawansowane eksperymenty naukowe, natomiast nauki techniczne wprowadzą Cię w świat najnowszych technologii. Celem badań jest poszukiwanie nowych substancji chemicznych o pożądanych właściwościach. Zdobyta wiedza ma wymiar praktyczny, odpowiadający na zapotrzebowanie działów R&D firm chemicznych, kosmetycznych i farmaceutycznych oraz nowoczesnych laboratoriów analitycznych i ochrony środowiska.

    Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj


    Specjalności:

    • chemia biomedyczna,
    • chemia materiałów polimerowych,
    • kontrola jakości w chemii,
    • synteza organiczna i bioorganiczna.

    Opinie absolwentów

    Jestem absolwentką chemii i technologii chemicznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej. W swoich zainteresowaniach zawodowych zwróciłam się ku chemii farmaceutycznej i biochemii, a studia na Wydziale Chemicznym dały mi ku temu doskonałą podstawę, umożliwiając szerokie kontakty z zespołami naukowymi na całym świecie.

    wieczorkowska_0.jpg
    Dr inż. Marzena Wieczorkowska, Vice President of the Management Board for Research and Development w firmie Pharmena S.A.

    Kompetencje, które zyskasz

    Inżynieria chemiczna
    Technologie chemiczne
    Ochrona środowiska

    O Tobie

    "Pamiętaj chemiku młody..." to hasło słyszałeś z pewnością nie raz, jednak jeżeli chcesz poczuć prawdziwą chemię, sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie na Politechnice Łódzkiej! Nauki ścisłe i najnowsze technologie to nie mieszanka wybuchowa, ale nasz sprawdzony sposób na udaną karierę w przemyśle. Na naszym wydziale zdobędziesz umiejętności, które pozwolą Ci zrealizować nawet najbardziej wymagające eksperymenty naukowe. Zdobędziesz szereg umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia ścieżki zawodowej. Dowiesz się, w jaki sposób otrzymywać i bezpiecznie stosować wyroby chemiczne, postępować z towarami zużytymi i odpadami, a także kierować zespołami wykonującymi zadania zlecone. Wykorzystywanie nowoczesnych metod identyfikacji oraz syntezy nowych materiałów i związków chemicznych, nie będą miały przed Tobą tajemnic. Zdobędziesz umiejętności z zakresu stosowania metod obliczeniowych do badania związków chemicznych i poszukiwania nowych substancji chemicznych, a także zyskasz otwartość na stosowanie w pracy nowych technik oraz tradycyjnych metod doświadczalnych. Rozwiązywanie problemów badawczych nie będzie sprawiało Ci trudności - wręcz przeciwnie! Zyskasz przestrzeń do poszukiwania nowych rozwiązań. Po ukończeniu studiów będziesz w pełni przygotowany do pracy w laboratoriach, zaczynając od umiejętności organizacji i prowadzenia procesów, kończąc na kompetencjach miękkich, takich jak świadome dysponowanie czasem pracy czy zarządzanie zespołem ludzkim. Jeśli planujesz karierę naukową w kraju lub za granicą, to idealny kierunek dla Ciebie!

    Praktyki

    Praca po studiach

    • chemik,
    • chemik analityk,
    • kontroler jakości,
    • kontroler produkcji,
    • chemik syntetyk,
    • inżynier ds. produkcji,
    • inżynier w dziale R&D.