Przejdź do treści
Zdjęcie w tle
Wyświetlenie wartości wskazywane na urządzeniu pomiarowym w laboratorium.
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska

Inżynieria ochrony środowiska

Tytuł zawodowy

magister inżynier

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne
niestacjonarne

Liczba semestrów

stacjonarne: 3
niestacjonarne: 4

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr letni

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

To kierunek dla osób, które mają tytuł inżyniera i chcą uzupełnić swoje wykształcenie o kwalifikacje i kompetencje pozwalające na pracę w takich dziedzinach jak: energetyka odnawialna, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo przemysłowe oraz zarządzanie i auditing środowiskowy. Istotnym celem kształcenia na tym kierunku jest przygotowanie do samodzielnego i zespołowego rozwiązywania złożonych interdyscyplinarnych problemów z dziedziny inżynierii środowiska. Inżynieria środowiska XXI wieku to zarówno innowacje, nowoczesne technologie środowiskowe, jak i bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo przemysłowe czy systemy zarządzania środowiskowego.

Wybór studiów drugiego stopnia to możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania ochroną środowiska oraz prawa ochrony środowiska, w tym prawa wspólnotowego. Studenci uczą się przygotowywać podstawowe dokumentacje z zakresu ochrony środowiska, takich jak karty informacyjne przedsięwzięcia, raporty oceny oddziaływania na środowisko, przeglądy ekologiczne, wnioski o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, wnioski o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów czy operaty wodnoprawne. Pozwala to podjąć pracę zarówno w organach administracji publicznej, jak i w przedsiębiorstwach na stanowiskach specjalistów ds. ochrony środowiska.

Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej.


Specjalności:

  • ekologiczne źródła energii,
  • wentylacja ogólna, pożarowa i klimatyzacja,
  • zarządzanie środowiskiem w przedsiębiorstwie i administracji.

Opinie absolwentów

Bardzo chwalę sobie uczestnictwo w kole naukowym "Oktan". Pragnę zachęcić do przykładania szczególnej wagi do tego typu aktywności dodatkowych, gdyż przyszli pracodawcy traktują je jako jeden z kluczowych czynników przy zatrudnieniu.

marcin_galamon_abslowent__0.jpg
mgr inż. Marcin Gałamon - Procter&Gamble, Gillette Poland International Sp. z o.o.

Studiując inżynierię ochrony środowiska (dawniej: inżynierię środowiska), zdobyłam wiedzę dotyczącą technologii oczyszczania powietrza, ścieków, uzdatniania wody, gospodarowania odpadami, jak również ochrony przed hałasem.

Bohaterska stoi na tle ścianki firmowej.
dr inż. Magdalena Olak-Kucharczyk, starszy specjalista w Sieci Badawczej Łukasiewicz

Kompetencje, które zyskasz

Ochrona środowiska
Odnawialne źródła energii
Efektywność energetyczna

O Tobie

Z inżynierią ochrony środowiska spotykasz się codziennie, nawet o tym nie wiedząc! Jak spojrzysz na zwykłą butelkę 1,5 litrową typu PET, wiedząc, że do jej wyprodukowania zużyto prawie 20 kg zasobów naturalnych, natomiast do stworzenia tej samej butelki z surowców wtórnych już tylko 0,6 kg? Na studiach magisterskich z inżynierii ochrony środowiska staniesz się nie tylko bardziej świadomym obywatelem, ale także magistrem inżynierem, który będzie umieć ekologicznie projektować takie procesy.

Zdobędziesz wiedzę na temat nowoczesnych technologii z dziedziny ochrony powietrza, wód oraz powierzchni ziemi, a także w zakresie gospodarowania odpadami oraz ochrony przed hałasem. Zdobędziesz praktyczne i teoretyczne przygotowanie do projektowania, wykonawstwa, eksploatacji urządzeń i obiektów ochrony środowiska (oczyszczania gazów odlotowych, ścieków, uzdatniania wody czy przetwarzania odpadów). Zyskasz umiejętności w zakresie instalacji energetycznych OZE i ciepłowniczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, a także wiedzę i kompetencje w zakresie przeprowadzania audytów energetycznych oraz termomodernizacji budynków, a także prowadzenia nadzoru technicznego, technologicznego i operacyjnego nad funkcjonowaniem instalacji ochrony środowiska oraz oceny ekologicznej stosowanych technologii. Absolwenci z powodzeniem odnajdą się w instytutach naukowo-badawczych, organach administracji państwowej i samorządowej związanych z ochroną środowiska, przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej i sanitarnej, różnego rodzaju podmiotach gospodarczych, w tym także z branży energetyczno-ciepłowniczej, chemicznej czy komunalnej, laboratoriach analitycznych, biurach projektowych i instytucjach zajmujących się zintegrowanym zarządzaniem środowiskiem, oczyszczaniem gazów i ścieków, uzdatnianiem wody, zagospodarowaniem odpadów.

Praktyki

Praca po studiach

  • sektor odnawialnych źródeł energii
  • obszar gospodarki komunalnej i recyklingu
  • nowoczesne branże smart cities/smart buildings, HVACR
  • własna działalność gospodarcza w zakresie OZE i instalacji, auditingu środowiskowego oraz energetycznego
  • działy ochrony środowiska w zakładach produkcyjnych, firmach i administracji publicznej
  • instytuty naukowo-badawczych, organy administracji państwowej i samorządowej związanych z ochroną środowiska
  • przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej i sanitarnej
  • laboratoria analityczne, 
  • biura projektowe i instytucje zajmujące się zintegrowanym zarządzaniem środowiskiem, oczyszczaniem gazów i ścieków, uzdatnianiem wody, zagospodarowaniem odpadów itp.
  • stanowiska związane z projektowaniem instalacji ochrony środowiska (oczyszczania gazów odlotowych, oczyszczenia ścieków, uzdatniania wody czy też przetwarzania odpadów), projektowaniem instalacji ciepłowniczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
  • praca w zakresie przeprowadzania audytów energetycznych oraz termo-modernizacji dla budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, projektowanie elementów instalacji wykorzystujących alternatywne źródła energii